Οι Μύθοι του Αισώπου – Θέατρο Μαριονέτας Γκότση

406752488 835947455210479 7570601744488874968 n

Την Παρασκευή, 08/12/2023, μαζί με τη Β τάξη του 8ου Δ.Σ. Θήβας ξεκινήσαμε από τη συννεφιασμένη Θήβα να πάμε στην Αθήνα για να δούμε τους Μύθους του Αισώπου. Κατά τη διαδρομή υπήρχε παλμός στο λεωφορείο. Τραγουδήσαμε, χορέψαμε και περάσαμε όμορφα στη διαδρομή. Φτάνοντας στην ηλιόλουστη και ζεστή Αθήνα κατεβήκαμε από το λεωφορείο και μπήκαμε στο Θέατρο Μαριονέτας Γκότση. Ένα θέατρο όπου σε μια ζεστή και φιλόξενη αίθουσα ζωντανεύουν οι μαριονέτες. Το πρόγραμμα περιελάμβανε εργαστήρι δημιουργίας κεφαλιού μαριονέτας, ξενάγηση στο χώρο και παρακολούθηση παράστασης με μαριονέτες. Οι μαθητές και των δύο σχολείων γνώρισαν τους Μύθους του Αισώπου και πέρασαν όμορφα. Κατά την επιστροφή και μπαίνοντας σε κλίμα Χριστουγέννων, τραγουδήσαμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Οι μαθητές και των δύο σχολείων ανανέωσαν το ραντεβού για μελλοντικές δράσεις !!! Η συνύπαρξη ήταν εξαιρετική. Ευχαριστούμε τις συνοδούς εκπαιδευτικούς του 8ου Δ.Σ. Θήβας και τους εξαιρετικούς μικρούς μαθητές της Β’ τάξης.

Τέλος ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του θεάτρου για την υπέροχη φιλοξενία!!!